ŚRODA POPIELCOWA

sroda_popielcowa

Na środę 2 marca br. przypada POPIELEC i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu – czas szczególnego rozważania Męki i Śmierci Chrystusa. W środę obowiązuje post zarówno jakościowy jak i ilościowy, czyli wolno spożyć jeden posiłek do syta i nie wolno spożywać pokarmów mięsnych. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Msze Św. tego dnia odprawiane będą o godz. 07.30., 09.00., 18.00., oraz dodatkowo o godz. 19.00.

W czasie Mszy w Środę Popielcową dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Popiół jest przygotowywany z gałązek poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Kapłan poświęca popiół, a następnie posypuje nim głowy wiernych, mówiąc: „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii (Mk 1,15) albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” (por. Rdz 3,19). Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.

Serdecznie zapraszamy!