ÅšRODA POPIELCOWA

sroda_popielcowa

Na środÄ™ 5 marca br. przypada POPIELEC i rozpoczyna siÄ™ okres Wielkiego Postu – czas szczególnego rozważania MÄ™ki i Åšmierci Chrystusa. W Å›rodÄ™ obowiÄ…zuje post zarówno jakoÅ›ciowy jak i iloÅ›ciowy, czyli wolno spożyć jeden posiÅ‚ek do syta i nie wolno spożywać pokarmów miÄ™snych. Prawem o wstrzemięźliwoÅ›ci sÄ… zwiÄ…zani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poÅ›cie – osoby peÅ‚noletnie do rozpoczÄ™cia 60. roku życia.

Msze Św. tego dnia odprawiane będą o godz. 07.30., 09.00., 18.00., oraz dodatkowo o godz. 19.00.
Tego dnia kancelaria parafialna nie będzie czynna.

W czasie Mszy w ŚrodÄ™ Popielcową dokonuje siÄ™ obrzÄ™du posypania gÅ‚owy popioÅ‚em. Popiół jest przygotowywany z gałązek poÅ›wiÄ™conych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. KapÅ‚an poÅ›wiÄ™ca popiół, a nastÄ™pnie posypuje nim gÅ‚owy wiernych, mówiÄ…c: „Nawracajcie siÄ™ i wierzcie Ewangelii (Mk 1,15) albo „PamiÄ™taj, że jesteÅ› prochem i w proch siÄ™ obrócisz” (por. Rdz 3,19). Akt ten symbolizuje uÅ‚omność i przemijalność czÅ‚owieka, jest znakiem żaÅ‚oby i pokuty. Zaleca siÄ™ pielÄ™gnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poÅ›wiÄ™conego popioÅ‚u jako znak łącznoÅ›ci z caÅ‚ym KoÅ›cioÅ‚em rozpoczynajÄ…cym okres pokuty.

Serdecznie zapraszamy!


Odmieńmy sposób życia, pokutujmy w popiele i włosiennicy, pośćmy i płaczmy przed Panem, gdyż Bóg nasz jest pełen miłosierdzia i gotów odpuścić nam nasze grzechy.

(por. Jl 2,13)

Od niepamiętnych czasów popiół jest obrazem ułomności i przemijania człowieka, znakiem żałoby i pokuty. Nie tylko u Izraelitów, ale u Egipcjan, Arabów i Greków posypywanie głowy popiołem wyrażało skargę, smutek, skruchę, pokutę. Na tym tle zrozumiałe są starochrześcijańskie zwyczaje i formy pokutne: rozpoczynając publiczną pokutę wielcy grzesznicy przywdziewali zgrzebne szaty i włosiennice, posypywali sobie głowy popiołem, żyli o chlebie i wodzie (por. Ps 102,10; Iz 58,5; Mt 11,21).