2022.03.06.I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

Przez czterdziestodniowy post na pustkowiu i przez dopuszczenie do siebie kusiciela, Chrystus pokazuje nam jak ogromną siłą duchową daje post i modlitwa. Posilając się podczas Mszy Świętej słowem Bożym i Eucharystią podejmujemy walkę ze złem, pewni Bożej pomocy.

01/ W UBIEGŁĄ ŚRODĘ:

 • rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu, czas szczególnego rozważania Męki i Śmierci Chrystusa przygotowujący do Zmartwychwstania, a jednocześnie czas głębokiej refleksji nad swoim życiem i chrześcijańską postawą. Sprzyjają temu w sposób szczególny post, modlitwa i jałmużna, a także tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: DROGA KRZYŻOWA która w naszym kościele jest odprawiana w każdy piątek Wielkiego Postu po wieczornej Mszy Św. o godz. 18.00. oraz GORZKIE ŻALE z kazaniami pasyjnymi, w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.15. Tematyka kazań w tym roku będzie dotyczyła rozważań o Krzyżu. Zachęcamy także do liczniejszego udziału we Mszach Św. niedzielnych jak i dnia powszedniego oraz do bardziej gorliwej modlitwy w domach. Zachęcamy wiernych do udziału w liturgii stacyjnej Wielkiego Postu, wykaz Kościołów Stacyjnych znajduje się na tablicy z ogłoszeniami.

02/ DZIŚ:

 • o godz. 12.00. Msza Św. tzw. „PAPIESKA” – modlić się będziemy za wszystkich naszych ofiarodawców oraz wspierających modlitwą i ofiarowanym cierpieniem.
 • OFIARY na tace są przeznaczone na CELE REMONTOWE.
 • spotkanie grupy Kościoła Domowego o godz. 14.00.
 • NABOŻEŃSTWO ADORACYJNE o godz. 17.15. połączone z nabożeństwem Gorzkich Żali – WYMIANA tajemnic różańcowych po nabożeństwie w sali Prymasa Tysiąclecia.
 • w odpowiedzi na apel Przewodniczącego KEP Arc-bpa Stanisława Gądeckiego oraz zgodnie z wolą naszego Biskupa Caritas Polska kontynuuje zbiórkę na rzecz poszkodowanych w czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę. Ofiary jeszcze dziś można składać do skarbony. Od jutra skarbona będzie przeznaczona na ofiary do Grobu Bożego.

03/ WE WTOREK:

 • Międzynarodowy Dzień Kobiet – zapraszamy do modlitwy w intencji wszystkich Pań.

04/ W PIĄTEK:

 • spotkanie BIERZMANTÓW – grupa chłopców z klas ponadpodstawowych po nabożeństwie drogi krzyżowej dla dorosłych, spotkanie rozpoczyna Msza Św. o godz. 18.00.

05/ W SOBOTĘ:

 • zbiórka ministrantów o godz. 16.00.

06/ W PRZYSZŁĄ NIEDZIELĘ:

 • w dziewiątą rocznicę wyboru papieża Franciszka, odwiedzą nas woluntariusze fundacji TU i TERAZ którzy będą prowadzić zbiórkę na osoby niepełnosprawne, dlatego przewidziana ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad gentes odbędzie się tydzień później tzn. 20 marca br.

07/ MIŁO NAM POINFORMOWAĆ, ŻE:

 • kontynuujemy coroczną akcję ZDRAPKA WIELKOPOSTNA.
 • ruszają zapisy na pielgrzymkę do Sokółki w sobotę 2 kwietnia, koszt 60 pln.
 • EDK planowana jest w piątek 8 kwietnia br. Bliższe informacje wkrótce na naszej stronie internetowej.
 • przypominamy starszym BIERZMANTOM o wymianie starych indeksów na nowe.
 • od 4 marca w polskich kinach można oglądać film „Cud Guadalupe”. To pierwsza fabularna, kinowa opowieść o objawieniach Matki Bożej z Guadalupe. Podczas nich Maryja nie tylko przekazała orędzie, ale zostawiła też dowody swoich odwiedzin. Śledztwo w tej sprawie prowadzi młody i sceptyczny dziennikarz, główny bohater filmu. Czy sensacyjne odkrycia, których dokonuje, skruszą jego niewiarę? Gorąco zachęcamy, by wybrać się do kina, zachęcić bliskich, szczególnie młodzież, bo znaki zostawione przez Matkę Bożą z Guadalupe są tak spektakularne, że trudno wobec nich przejść obojętnie. Bliższe informacje na tablicy z ogłoszeniami.

PILNY KOMUNIKAT KSIĘDZA KARDYNAŁA:

Tragiczna sytuacja w Ukrainie budzi nasze sumienia, wzywa do otwartości serc i niesienia konkretnej pomocy setkom tysięcy uchodźców, którzy przybywają do Polski, również na teren naszej archidiecezji. Nie możemy być obojętni na ich los.

Dziękujemy za podjęte do tej pory Wasze inicjatywy i konkretną pomoc skierowaną do tych, którzy musieli opuścić swoje domy i swoją Ojczyznę.

W związku z tym zwracam się do Was, Moi Drodzy Parafianie, o udostępnienie, w miarę możliwości, lokali mieszkalnych dla uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Proszę zgłosić swoją gotowość w zakrystii lub w kancelarii parafialnej w celu określenia warunków i możliwości przyjęcia ich w swoich domach.

 • od dziś Msze Święte w języku ukraińskim będą odprawiane w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie oraz w trzech parafiach greckokatolickich w Warszawie nabożeństwa są sprawowane w niedziele oraz dni powszednie.
 • solidaryzując się z uciemiężonym narodem ukraińskim w tym roku na znak naszego smutku i rozpaczy z powodu licznych ofiar wojennych, również wśród cywilów i dzieci odwołujemy konkurs palm na Niedzielę Palmową.
 • dziękujemy wszystkim którzy wzięli udział w piątkowej, nocnej adoracji NS w intencji przywrócenia pokoju w Ukrainie. Bóg zapłać.
 • dziękujemy p. Ewie z Baniochy za prace porządkowe wokół kościoła.
 • dziękujemy zaproszonym osobom za przygotowanie kościoła do dzisiejszej niedzieli i na sobotę zapraszamy parafian z Baniochy z ul. Lipowej.
 • zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w której dominują tematy związane z ludobójstwem w Ukrainie.

08/ INTENCJE MSZALNE:

09/ ROCZNICE ODEJŚĆ:

 

07

03

Fabisiak

Stanisława

1986

Baniocha

   

Soćko

Tadeusz

1987

Baniocha

   

Semeniuk

Stanisław

1996

Baniocha

   

Sot

Marianna

1999

Baniocha

   

Golijański

Mirosław

2012

Baniocha

   

Jaworska

Janina

2017

Baniocha

08

03

Nowicki

Bolesław

1992

Baniocha

   

Zakrzewska

Janina

1994

Baniocha

   

Waszylewski

Stanisław

1997

Baniocha

   

Dziewański

Henryk

2016

Baniocha

   

Lach

Stanisław

2017

Baniocha

   

Błachowicz

Stanisław

2017

Baniocha

09

03

Barszcz

Józefa

1998

Baniocha

   

Chajęcki

Zygmunt

2011

Baniocha

   

Żeńca

Tadeusz

2020

Baniocha

10

03

Stasiak

Antoni

1980

Baniocha

   

Zielińska

Jadwiga

1990

Baniocha

   

Bębeniec 

Zofia

2010

Baniocha

   

Mirkowska

Janina

2014

Baniocha

   

Wilczenty

Leon

2015

Baniocha

   

Dobosz

Andrzej

2018

Baniocha

   

Biczyk

Irena

2019

Baniocha

   

Deresiewicz

Kazimiera

2021

Baniocha

11

03

Jaworska

Janina

1975

Baniocha

12

03

Zaron

Jakub

1958

Baniocha

   

Misztal

Aleksandra

2010

Baniocha

   

Błaszczyk

Zofia

2017

Baniocha

   

Grzechnik

Janina

2019

Baniocha

13

03

Wesoła

Stefania

1961

Baniocha

   

Krzemiński

Czesław

1987

Baniocha

   

Zdrojek

Stanisław

1997

Baniocha

   

Miszkowski

Kazimierz

1998

Baniocha

   

Pacuszka

Jadwiga

2011

Baniocha

   

Biernat

Stanisław

2012

Baniocha

   

Lenard

Rafał

2017

Baniocha


W TYM TYGODNIU POŻEGNALIŚMY:

 • śp. Marię KUCHARCZYK, lat 86.
 • śp. Andrzeja Benona ŻURKA, lat 90.
 • śp. Jerzego Stanisława ZIELIŃSKIEGO, lat 69.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..

Wszystkim Parafianom oraz miłym gościom dziękując za wspólnotę modlitwy i świadectwo wiary przez nią wyrażone, życzymy błogosławionego tygodnia! 🙂