2022.04.10.NIEDZIELA PALMOWA

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

Dziś Chrystus wjeżdża do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wjeżdża triumfalnie, po królewsku, ale i pokornie, na osiołku. Przyjmuje także okrzyki na Jego cześć. Liturgia upamiętnia to misterium w obrzędowej procesji z palmami. Przez udział w tek procesji oddajemy hołd Chrystusowi-Królowi Wszechświata.

01/ W UBIEGŁYM TYGODNIU:

 • zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne, dziękujemy zarówno kapłanom jak i wszystkim innym osobom, które choćby w najmniejszym stopniu okazały podczas rekolekcji troskę i dobroć swego serca. Kogo nie było niech żałuje. Tradycyjnie dla osób nieobecnych z różnych powodów oraz starszych i schorowanych zamieściliśmy nauki naszej na stronie parafialnej.
 • powróciła szczęśliwie piąta w historii naszej parafii EDK w której wzięło udział wiele osób. Dziękujemy jej uczestnikom za modlitwę w naszej intencji.

02/ DZIŚ:

 • NIEDZIELA PALMOWA na początku każdej Mszy Św. błogosławieństwo Palm. Przed kościołem tradycyjnie palmy rozprowadzają bracia z KSP Totuus Tuus. Przypominamy, że wyjątkowo w tym roku konkurs na palmy od poszczególnych miejscowości został zawieszony na znak solidarności z uciemiężonym narodem ukraińskim.
 • z racji 82 rocznicy zbrodni katyńskiej podczas każdej Mszy Św. modlimy się za pomordowanych na Wschodzie. Dziś przypada też dwunasta rocznica tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku w której zginęło 96 osób, w większości wysokiej rangi, polskich urzędników państwowych. Przypomnę, że na naszym cmentarzu grzebalnym znajduje się symboliczny kamień ku czci pamięci tych osób. Pamiętajmy o trosce duchowej dla nich.
 • o godz. 17.15. ostatnie GORZKIE ŻALE

03/ W WIELKI CZWARTEK:

 • kończy się Wielki Post i rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego zachęcamy do licznego udziału w liturgii nie tylko w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ale również w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Początek nabożeństw w Wlk Czwartek, Piątek o godz. 18.00. a w Sobotę o godz. 19.00.
 • przed południem w katedrze na Mszy Św. zwaną Mszą Krzyżma kapłani gromadzą się wokół swojego Biskupa, odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Tam też Biskup dokonuje poświecenia olejów potrzebnych do udzielania Sakramentów Świętych.
 • Msza Św. Wieczerzy Pańskiej, sprawowana będzie przez wszystkich Kapłanów z naszej parafii. Podczas liturgii będziemy się modlić w intencji kapłanów, kleryków oraz wszystkich grup parafialnych i całej naszej Społeczności Parafii. Po Mszy Św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania, czyli Ciemnicy i adoracja. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Naszą obecnością wyraźmy wdzięczność Chrystusowi za te wspaniałe dary, które nam zostawił.

04/ W WIELKI PIĄTEK:

 • liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża o godz. 18.00. Tego dnia nie ma Mszy Św. Obowiązuje natomiast POST ŚCISŁY, tzn. zarówno jakościowy – zakaz spożywania pokarmów mięsnych, jak i ilościowy – jeden posiłek do syta. Do postu zachęcamy również w Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii.
 • w Wielki Piątek i Sobotę zachęcamy do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie. Adoracja trwać będzie od godz. 07.00. do 22.00.
 • w Wielki Piątek zapraszamy mieszkańców naszej parafii do ADORACJI NS według tradycyjnego porządku wywieszonego na drzwiach kościoła.

05/ W SOBOTĘ:

 • nabożeństwo tzw. „CIEMNEJ JUTRZNI” o godz. 08.00. – serdecznie zapraszamy.
 • święcenie pokarmów w Wielką Sobotę od godz. 08.00. do 17.00. Będzie też można nabyć wodę świeconą rozprowadzaną przez naszych ministrantów. Ofiary składane z tego tytułu przeznaczone będą na zorganizowanie wakacyjnego wypoczynku ministrantów. Poświęcenie pokarmów odbędzie się również w remizie strażackiej w Wojciechowicach o godz. 09.30. a remizie strażackiej w Chojnowie o godz. 10.00. oraz w świetlicy na Solcu o godz. 10.30.
 • liturgia Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 19.00. od poświęcenia ognia przed kościołem. Podczas Mszy Św. będziemy modlić się w intencji tych wszystkich, którzy z racji poświecenia pokarmów składają przy tej okazji ofiary. W tym dniu odbywa się także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego na liturgię przynosimy świece. Jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku.

06/ W TYM TYGODNIU:

 • z racji na uroczystości Triduum Paschalnego kancelaria parafialna będzie czynna tylko do środy włącznie.
 • będziemy SPOWIADAĆ wg następującego porządku: do środy – przed i podczas Mszy Św. rannych i popołudniowych. W Wielką Sobotę od godz. 07.00 do 17.00. Przypominamy jednak, że Triduum Paschalne nie jest czasem na spowiedź.
 • nie będziemy spowiadać w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek oraz podczas Liturgii Wielkiego Tygodnia i w Niedzielę Zmartwychwstania.
 • z racji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zachęcamy wszystkich Parafian do sprzątania kościoła i przylegającego do niego terenu. W środę po wieczornej Mszy Św. zapraszamy członków Kościoła Domowego do przygotowania dekoracji Grobu Pańskiego. Zapraszamy katolickie małżeństwa do wstępowania do KD.
 • OSP z Baniochy, Chojnowa i Wojciechowic zapraszamy do pełnienia staży przy Grobie Pańskim oraz honorowej asyście podczas Rezurekcji w/g tradycyjnego porządku.

07/ W NIEDZIELE ZA TYDZIEŃ:

 • w Wielkanoc Msza Św. rezurekcyjna z procesją o godz. 06.00. rano. Msza Św. sprawowana będzie w intencji wszystkich Parafian, a zwłaszcza tych, którzy składali i zbierali ofiary na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego do skarbony obok chrzcielnicy. Bóg zapłać każdej osobie, której leży na sercu troska o wystrój Grobu Pańskiego. Do udziału w procesji zapraszamy wszystkich Parafian i Gości. W Niedzielę Wielkanocną nie będzie Mszy Św. o godz. 07.30. Pozostałe Msze Św. jak w każdą niedzielę. Mamy nadzieję, że nikogo na Mszy Św. nie zabraknie.

08/ MIŁO NAM POINFORMOWAĆ, ŻE:

 • dziękujemy p. Ewie z Baniochy za prace porządkowe w tym tygodniu wokół kościoła.
 • zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. „Gość Niedzielny” z kolejną płytą Biblii Audio – w niezmienionej cenie 8 zł; w gazecie „Idziemy” polecamy wywiad z ks Andrzejem Bafeltowskim SAC, a z „Niedzieli” w dodatku tematycznym „ABC WIARY” przeczytamy o tym, czy jako katolicy powinniśmy wierzyć w objawienia prywatne?

Słowo pasterskie Metropolity Warszawskiego.

Drodzy Diecezjanie! Zbliżają się święta Zmartwychwstania Pańskiego, które w tym roku przeżywamy w kontekście bolesnych wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie i cierpieniami tego narodu. W Wielki Piątek, podczas Centralnej Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Warszawy, będziemy modlić się o pokój na świecie i w Ukrainie, za wszystkie ofiary tej wojny – wojskowych i cywilów, o zaprzestanie zabijania i krzywdzenia niewinnych ludzi. Zapraszam wszystkich warszawiaków i uchodźców z Ukrainy na to podniosłe, wielkopiątkowe nabożeństwo i serdecznie proszę o modlitwę w tych intencjach w czasie świąt, a zwłaszcza w Wigilię Paschalną i podczas procesji rezurekcyjnych. Dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, otwierają swoje domy i w jakikolwiek sposób niosą wsparcie duchowe i materialne. Dziękuję księżom proboszczom, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, władzom samorządowym oraz wszystkim, którzy obejmują modlitwą cały naród ukraiński i proszą Boga o upragniony pokój. Na zbliżające się obchody Triduum Paschalnego i czas Wielkiej Nocy z serca Wam wszystkim błogosławię.

† Kazimierz Kardynał Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

09/ INTENCJE MSZALNE:

10/ ZAPOWIEDZI:

w najbliższym czasie w Sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić:

 • Piotr Marek JOACHIMOWICZ kaw z par św. Jana Chrzciciela w Kędzierówce
 • Weronika Krystyna SIBILSKA – panna z parafii tutejszej. ZAPOWIEDZI PIERWSZE.

wymienione osoby polecamy modlitwom całej wspólnoty parafialnej.

11/ ROCZNICE ODEJŚĆ:

 

11

04

Osuch

Aleksander

1953

Słomczyn

   

Bogdan

Józef

1964

Baniocha

   

Lemieszek

Julianna

1970

Baniocha

   

Smaderek

Małgorzata

1980

Baniocha

   

Szymańska

Stanisława

1981

Baniocha

   

Piórecki

Zbigniew

2000

Baniocha

   

Kont

Dariusz

2008

Baniocha

   

Lutek

Ewa

2016

Baniocha

12

04

Owczarek

Marianna

1963

Baniocha

   

Posiewka

Jan

1967

Baniocha

   

Gugała

Stanisław

1976

Baniocha

   

Morawska

Salomea

1995

Baniocha

   

Zielińska

Stefania

1999

Baniocha

   

Zwierzyński

Zbigniew

2003

Baniocha

   

Posiewka

Bogusław

2013

Baniocha

   

Wróbel

Witold

2017

Baniocha

13

04

Kołodziejski

Aleksander

1954

Słomczyn

   

Mierzejewski

Stanisław

1974

Baniocha

   

Szustakowska

Rozalia

1978

Baniocha

   

Królak

Stanisława

1991

Baniocha

   

Wilczak

Jan

1992

Baniocha

   

Siwek

Jan

2004

Baniocha

   

Skwarek

Jan

2018

Baniocha

   

Sałański

Mirosław

2018

Baniocha

   

Kołodziejski

Jerzy

2019

Baniocha

   

Buczak

Zbigniew

2021

Baniocha

14

04

Czapski

Piotr

1968

Baniocha

   

Twaróg

Longin

1979

Baniocha

   

Frąc 

Alicja

1997

Baniocha

   

Kacperczyk

Janina

2011

Baniocha

   

Czaplicka

Tadeusza

2017

Baniocha

   

Biczyk

Jan

2019

Baniocha

15

04

Jaworska

Krystyna

1954

Słomczyn

   

Machnicki

Jan

1991

Baniocha

   

Sygowska

Julianna

1996

Baniocha

   

Durka

Stefan

2002

Baniocha

   

Markowski

Wojciech

2006

Baniocha

   

Hess

Krzysztof

2021

Baniocha

16

04

Stępniak

Benedykta

2001

Baniocha

   

Kucharczyk

Halina

2012

Baniocha

   

Osica

Teresa

2021

Baniocha

17

04

Adamczyk

Wiesław

1955

Sobików

   

Szczepaniak

Dorota

1998

Baniocha


W TYM TYGODNIU POŻEGNALIŚMY:

 • śp. Mariannę GWARĘ, lat 89.
 • śp. Jadwigę SZCZEPAŃSKĄ, lat 80.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..

Wszystkim Parafianom oraz miłym gościom dziękując za wspólnotę modlitwy i świadectwo wiary przez nią wyrażone, życzymy błogosławionego tygodnia! 🙂